Zákazy

Autor: Martin Slávik | 5.8.2014 o 10:01 | (upravené 6.8.2014 o 7:15) Karma článku: 4,95 | Prečítané:  352x

Každý z nás si isto pamätá, ako nás v detstve rodičia v jednom kuse komandovali: toto nesmieš, tamto nerob, tu nechoď... Veru, občas nám aj nohavice na zadku oprášili, aby sme si ten, či onen zákaz lepšie zapamätali. A my sme sa búrili. Kráčali sme opačným smerom, skákali, keď sme mali stáť, rozprávali, keď nám kázali byť ticho. Tu z trucu, tu z nevedomosti alebo z pocitu, že takto je to správne. A rodičia nás napomínali. Vôbec sme tomu nerozumeli. Snívali sme, že keď raz budeme veľkí, žiadne zákazy už nebudú.

 

Ale čuduj sa svete! Hoci sme vyrástli z detských šiat, zo zákazov nie. Ani z ich porušovania. No a čo, že na podchode pribudli hneď dve značky, zakazujúce jazdu na bicykli. Veď v podchode nikoho nevidno, tak šliapneme do pedálov. Ak aj tam niekto je, tak sa hádam zo zvyku uhne. Alebo si tie značky jednoducho nevšimneme. Aj keď sú celkom pekné, ešte neposprejované. Jedna červeno-biela, druhá modrá s akýmsi červeným pruhom. Hádam ich mohli spraviť výraznejšie.

Aj obriezka drevín sa môže rýchlo zmeniť na výrub. Že v lete a bez povolenia sa to nesmie? Nevieme, alebo nechceme to vedieť? Dúfajme, že si to nik nevšimne. A potom len zabudnuté pníky ticho trúchlia za svojou korunou, ktorú im už nik nevráti.

Žiaľ, v takýchto chvíľach už rodičia pri nás nestoja. Nie je tam nik, kto by nás usmernil, poučil, tľapol po zadku: no, no, no, to sa nesmie... A tak sa môže stať, že pre nás drobným obídením nariadení niekoho zraníme, niekoho nahneváme, či urobíme škodu. Ale čo potom? Na porušenie zákazov odvahu máme. No máme aj odvahu na prijatie zodpovednosti, trestu, či náprave škody? Máme na to?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Amerika posilňuje námorníctvo

Hlavný nástroj vojenskej prevahy čaká rozširovanie.

EKONOMIKA

Prečo je pre ľudí dobré, že začali ceny opäť rásť?

Výška prídavkov a dávok by sa mala rozmraziť a ich suma by mala opäť začať rásť.

DOMOV

SaS sa vzďaľuje liberalizmu, odchodom Mihála stráca výhodu

Mnohé výrazné osobnosti už v SaS chýbajú.


Už ste čítali?