Park v Turčianskej Štiavničke - otvorený list predsedovi vlády SR

Autor: Martin Slávik | 13.4.2015 o 18:34 | Karma článku: 11,63 | Prečítané:  6169x

Na základe pozorovania rekonštrukcie kaštieľa a priľahlého parku v Turčianskej Štiavničke a na základe informácií zverejnených na internetovej stránke plus 7 dní som sa rozhodol napísať tento list predsedovi vlády SR, v kópii na ministra kultúry SR.

Vážený pán predseda vlády,

Dovoľujem si Vás osloviť s prosbou o intervenciu v prípade rekonštrukcie kaštieľa v Turčianskej Štiavničke a (najmä) priľahlého parku.

Po desaťročiach pustnutia kaštieľa počas komunistického režimu, ako aj za majetkového bezvládia vďaka privatizačným aktivitám firmy Apis sa barokový kaštieľ v obci Turčianska Štiavnička menil na zrúcaninu. O priľahlý park, vysadený rodom Révayovcov, pôvodných majiteľov kaštieľa sa s väčším či menším úspechom starala samotná obec. Najmä za posledné desaťročie sa tento park stal obľúbeným miestom oddychu nie len pre obyvateľov obce, ale aj pre ľudí z okolia; či už susedných dedín, alebo mesta Martin. Priťahoval ich ako jednu z mála lokalít na pohodlnú prechádzku, ako aj neopakovateľným čarom vzácnych drevín, ktoré tu boli vysadené pred mnohými rokmi. Hoci nie som odborník, verím, že veľa z nich majú aj veľkú hodnotu pre botanikov. Tak isto je tento park vzácnym dedičstvom záhradnej architektúry minulých storočí... skrátka ide o miesto, na ktoré sú obyvatelia Turca právom hrdí.

V roku 2013 odkúpila do súkromného vlastníctva kaštieľ i park súkromná osoba, štátna príslušníčka Ruskej federácie. Deklarovaným zámerom bolo, že rozpadajúci sa kaštieľ premení na (luxusný) penzión. Ako rodáka z tejto dedinky ma to potešilo. Hoci nebudem mať do neho prístup, tešilo ma pri srdci, že budova, ktorú si pamätám ako polorozpadnutú, nadobudne znovu honosný výzor. Nezľakol som sa ani vtedy, keď okolo parku ako z vody neďalekého minerálneho prameňa vyrástol ostnatý drôt. Veď je to súkromný pozemok, kde prebieha rekonštrukcia.

No dnes som sa dozvedel informácie, ktoré ma zarazili do stoličky a ktoré si, podľa môjho názoru, zaslúžia pozornosť.

Všetky informácie sú z článku zverejneného na internetovej stránke týždenníka plus 7 dní http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/vzacne-okolie-revayovskeho-kastiela-ma-narusit-stadion-parkovisko.html

V článku sa uvádza, že Krajský pamiatkový úrad v Žiline vydalo rozhodnutie, ktoré zamietol niektoré stavby alebo úpravy v areáli tohto parku. Jedná sa o novostavby, tj. Stavby na miestach, kde nikdy v minulosti nič nestálo. Jedná sa najmä o parkovisko, ale aj o športové vybavenie, ako tenisové kurty, futbalové ihrisko, strelnicu pre lukostreľbu, či ruskú saunu. Všetko stavby výrazne pretvárajúce charakter tejto historickej pamiatky. Žiaľ, po odvolaní sa na vyššiu inštanciu, a to na Pamiatkový úrad Slovenskej republiky v Bratislave. Ako sa uvádza v uvedenom článku, tento nielen že povolil pred tým žiadané stavby, ale ich zoznam sa rozšíril.

Pokiaľ by sa realizovali úpravy v tomto rozsahu, dovolím si tvrdiť, že Slovenská republika príde o jedno z miest, na ktoré môže byť právom hrdá a ktorá by v súčasnom stave a miernej revitalizácii mohla stať lákadlom nie len pre ľudí z okolia, ale aj z ostatných kútov republiky. A to nie len svojim vzácnym čarom, ale aj merateľnou spoločenskou hodnotou či už historického, architektonického alebo botanického charakteru.

Verím, že tento kút našej vlasti, akých je žiaľ čím ďalej, tým menej, Vám bude stáť za pozornosť, preveríte postup Pamiatkového úradu v Bratislave a pomôžete nájsť také východisko, aby sa z tohto klenotu Turca nestalo len multifunkčné športovisko patriace k luxusnému penziónu. Bola by to veľká strata pre krajinu, ktorej ste premiérom.

Som presvedčený, že pod tento list by sa podpísala veľká väčšina obyvateľov Dolného Turca a sto percent obyvateľov, či rodákov z Turčianskej Štiavničky. Ja sám som vyrastal v tesnom susedstve tohto parku a jeho prípadná devastácia by bola pre mňa nenahraditeľnou stratou.

V očakávaní Vašej odpovede s úctou

Ing. Martin Slávik

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?