Búrlivá diskusia v Poslaneckej snemovni Českej republiky o migrantoch

Autor: Martin Slávik | 1.10.2015 o 16:36 | (upravené 1.10.2015 o 18:07) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  875x

Česká republika žije mimoriadnou schôdzou dolnej snemovne parlamentu k prijatým kvótam pre prerozdelenie migrantov. Schôdza začala o 9:00. Výstupom schôdze by malo byť uznesenie parlamentu k migračnej kríze.  

Kým koaličné strany spoločne obhajujú postoj ministra vnútra a predsedu vlády bezprostredne po schválení kvót na rade ministrov vnútra EÚ, opozičné strany vyjadrujú nespokojnosť. Jediná TOP 09S vyjadrila podporu vláde a jej krokom. Táto strana, spoločne s koalíciou vypracovala návrh uznesenia. Strany ODS, Úsvit a KSČM predložili vlastné návrhy, kritické ku krokom vlády po hlasovaní rady ministrov vnútra, každá strana zvlášť.

Strana ODS vyzýva vládu, aby sa pridala k Slovensku a podala žalobu na Európskom súdnom dvore. Premiér Sobotka oponoval tvrdením, že prípadnou žalobou by sa Česká republika vylúčila z ďalších dôležitých diskusií. Na následnú otázku vo faktickej poznámke, odkiaľ čerpá takéto informácie, však neodpovedal.

Opozícia, najmä však ODS ďalej pripomínajú, že oveľa účinnejšie je investovať do pomoci priamo na miestach postihnutých krízou.

Najradikálnejšie vystúpenie bolo od poslanca Okamuru, ktorý vyzval za prístup k problému migrantov vládu k demisii.

Od 16:33 schôdza pokračuje po dvadsaťminútovej prestávke. Malo by dôjsť k hlasovaniu o jednotlivých návrhoch uznesenia záverečnými faktickými poznámkami. O 16:50 začalo hlasovanie o procedurálnych návrhoch (či sa má hlasovať o každom bode jednotlivých uznesení zvlášť, alebo o celých uzneseniach).

Samotné hlasovanie prebiehalo viac-menej podľa predpokladov. Snemovňa podporila tendenciu vlády vo vzťahu k dočasným kvótam. Z opozičných návrhov prešli len tie návrhy, ktoré sú zamerané na zvýšenie finančnej pomoci smerovanej mimo Českej republiky a EÚ. Ako zhodnotil predseda poslaneckého klubu ODS, poslanecká snemovňa de facto odmietla podporu zásahov proti pašeráckym lodiam a naopak podporilo postupné zjednocovanie sociálnej politiky voči migrantom vrámci Únie.

Vláda tak v podstate dostala mandát akceptovať dočasné povinné kvóty na najbližšom zasadaní v Luxemburgu a nepripojí sa tak ani k žalobe Slovenska, ani k výzvam premiéra Maďarska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

BRATISLAVA

Prestavba autobusovej stanice sa blíži, Bratislava o obmedzeniach stále mlčí

S prestavbou stanice sa nezačne skôr, ako sa dokončí modernizácia električkovej trate na Špitálskej ulici.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?